DİL SEÇENEKLERİ

Arabic Arabic English English German German Turkish Turkish
Pts – Cuma: 10:00 – 19:00
Cumartesi : 10:00 - 17:00
+90 (380) 524-97-10
ozelduzcedis@gmail.com

PANAROMİK RÖNTGEN

Panaromik Röntgen Nedir? Neden Çekilir

Panaromik Röntgen
Diş görüntülemede günümüz teknolojisi giderek daha fazla seçeneği beraberinde getirmektedir. Gelişen teknolojiden faydalanmak tedavilerden alınan sonuçlarında daha iyi olmasını sağlar. Tek bir filmde diş, çene kemikleri ve çene kemiklerindeki patolojik oluşumların görüntülenmesini sağlayan panoramik röntgen uygulaması diş tedavilerinde etkili sonuç alınabilmesi için önemli bir uygulamadır.

Panaromik Röntgen Nedir?
Panaromik röntgen oldukça başarılı bir şekilde alt ve üst çeneyi gösteren bir film türüdür. En önemli özelliği gözle görülmeyen tüm detayları hekimin önüne sermesi ve doğru teşhis ve tedaviye yardımcı olmasıdır. Bu yüzden hastanın ilk muayenesi sonrasında tedavi yolunu belirlemek için hemen çekilmelidir.

Panaromik Röntgen Çekilmesi Zorunlu Mudur?
Günümüz diş hekimliğinde hastalık ortaya çıkmadan önlemek yada erken teşhis koymak ve sorun ileri aşamalara gitmeden tedavi edebilmek için rutin olarak her hastadan çeşitli görüntüleme yöntemleri ile röntgen almak neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca var olan, şüphenilen bir kist, tümör, gömük diş, çürük vs. varsa ya da implant gibi bir cerrahi işlem planlanıyor ve kemik miktarı görülmek isteniyorsa panoramik röntgen almak gerekmektedir. Ayrıca cerrahi işlemler öncesinde alt çene sinirinin geçtiği alanın belirlenmesi için de bu röntgene ihtiyaç vardır. Bu cerrahi işlemler öncesinde panoramik röntgenin yetmediği durumlarda dental tomografi alınmalıdır. Ayrıca panoramik röntgen, ağzını açarken zorlanan hastalarda da görüntü almayı mümkün kılar. Diğer birçok yöntemde alınamayan ayrıntılar bu şekilde alınabilir.

Call Now Button