DİL SEÇENEKLERİ

Arabic Arabic English English German German Turkish Turkish
Pts – Cuma: 10:00 – 19:00
Cumartesi : 10:00 - 17:00
+90 (380) 524-97-10
ozelduzcedis@gmail.com

ORTODONTİ

Ortodonti  Ne Demek?

Çapraşık diş ve uyumsuz çene ilişkilerini tespit ve tedavi eden diş hekimliği dalına ortodonti denir. Bu alanda uzmanlaşmış kişilere ise ortodontist adı verilir.

Ortodonti tedavisi, dişlerin görünümünü ve nasıl çalıştıklarını iyileştirmek için dişleri düzleştirme veya hareket ettirmenin bir yoludur. Ayrıca, ısırma basıncını tüm dişlerinize yayarak dişlerinizin, diş etleriniz ve çene eklemlerinin uzun süreli sağlığına da bakmaya yardımcı olmaktadır.

Ortodonti Tedavileri bilgilendirme sayfamızda; Neden ortodonti tedavisi yaptırmalıyım? Ortodonti tedavisinin yararları nelerdir? Ortodonti tedavisi hangi yaşlarda uygulanır? vb. soruların yanıtlarına uzmanlarımız denetiminde cevaplar arayacağız.

Ortodontik Sorunlar Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodonti nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre bu alanın incelediği problemlerin neden oluştuğu ve nasıl tedavi edildiği hakkında bilgi verebiliriz. Çeneyle ilgili bozukluklar genelde kalıtsaldır.

Böyle durumlarda hastanın yaşı göz önünde bulundurularak bir tedavi programı hazırlanır. Ergenlik dönemindeki kişilerde alt veya üst çene gerideyse tedavi ortodontik yöntemlerle halledilir.

Bazı çene uyumsuzlukları da fonksiyon bozukluklarına bağlı şekilde ortaya çıkar. Örneğin, ağzı solunumu yapan kişilerde üst çene genel dar kaldığı için V çene formunu alır.

Bebeklik ve çocukluk döneminde çok fazla yalancı emzik veya biberon kullananlar, parmağını emenler, tırnak yiyenler vb. alışkanlıklara sahip kişilerde ortodontik bozukluklarla baş gösterebilir. Alışkanlıkların önüne olabildiğince erken geçilmelidir. Bu sayede, basit bir aparey kullanımıyla kötü anlamda etkilenebilecek iskeletsel bozukluklar önlenebilir.

Üst çenede darlık varsa, aparey yardımıyla tedavi edilebilir.

Kimi zaman çocuklar, ebeveynlerinin birinden kemik diğerinden de diş büyüklüğünü alır. Çenenin büyük, dişlerin küçük olduğu durumlarda dişlerin arasında boşluk kalır. Dilin normal boyutlarının üzerinde olması veya ağız içerisinde çekilmiş dişten kaynaklı boşlukların olması dişlerin aralanmasına neden olabilen diğer sebeplerdir. Böyle durumların üstesinden yalnızca ortodonti tedavisi ile gelinebilir.

Çene kemiğinin küçük, dişlerin büyük olduğu senaryodaysa dişler çeneye sığmayacağı için çapraşıklık meydana gelir. Çapraşık dişlere sebebiyet veren diğer bir olayda süt dişi kaybının çok geç ya da erken yaşta yaşanmasıdır.

Her süt dişi, belirli bir zamanda düşer. Örneğin, 10 yaşında düşmesi gereken süt dişi 8 yaşında düşerse, diğer dişeler süt dişinden açılan boşluğa doğru kaymaya başlarlar. Boşluktan çıkması gereken diş de kendisine yer bulamadığı için diş kavisinin içine veya dışına doğru gelişim gösterir, kimi zaman da gömülü kalır.

Her Yaşta Ortodonti Tedavisi Yaptırılabilir Mi?

Ortodonti tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmaz. Fakat hastanın yaşına göre tedavinin süresi ve planlaması değişebilir. Son zamanlarda dünya genelinde yetişkinlere uygulanan ortodontik tedavi popülerlik kazanmaya başlamış.

Üstelik porselen braketler kullanılarak estetik problemlerin de önüne geçilebilir.

Kimi zaman, daha iyi protez yapabilmek adına proteze hazırlık için ortodonti tedavisi uygulanabilir. Bu sayede dişler, proteze daha uygun hale gelir. Bu tür tedaviler genellikle 4 ila 12 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Ortodontik Tedavi Ağrılı Mıdır?

Uygulama sırasında ve ara seanslarda hastalar kesinlikle acı veya ağrı hissetmezler. Fakat teller takıldıktan sonraki birkaç gün içerisinde yanakta yaralar meydana gelebilir. Bu yaraların iyileşme süreci ise 1 haftadır ve bir daha oluşma olasılığı oldukça azdır.

Braket kopması, tel kırılması gibi ender durumlarda yaralar yeniden oluşabilir. Bu tip sorunlar, diş hekiminin ufak dokunuşlarıyla giderilebilir.

Ortodonti nedir sorusunun yanında ayrıca, hastalara ilk seansta mum verilir ev bu mumu telin acıttığı bölgeye yerleştirerek diş hekimi gelen kadar meydana gelebilecek iritasyonun önüne geçilebilir. Teller takıldıktan sonra dişler sıkıldığından sert yiyecekler yerken ufak bir sızı olabilir.

Invisalign (Şeffaf Plak)

Invisalign, modern ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf plaklardır. Invisalign ya da şeffaf plak için diş telinin görünmez alternatifi diyebiliriz. Bilgisayarda üç boyutlu modelleme programı aracılığıyla kişiye özel oluşturulan şeffaf plaklar, geleneksel diş teli tedavisine kıyasla daha etkilidir. Invisalign tedavisinde ağız içinde herhangi bir tel olmadığından batma ve yara gibi istenmeyen etkiler görülmez. Kişiye özel oluşturulan her şeffaf plak 0,5 mm düzeltilerek dişlere uygulanır.

Tedavi planına göre bu şeffaf plaklar, dişe geçirildiğinde dişin plağa uyum sağlaması sonrası hedeflenen düzelme sağlanır. Diş, şeffaf plakların her değiştirilişinde giderek hedeflenen sonuca yaklaşır.

Invisalign tedavisinde kullanılan şeffaf plakların günde 18 saat dişlerinizde takılı kalması gerekmektedir. Özel durumlarda 1-2 saatliğine plakları çıkartmak tedavi süreci açısından bir sorun oluşturmaz. Invisalign tedavisi kişiye sunduğu konforun yanı sıra geleneksel diş teli tedavisine oranla daha kısa bir sürede sonuçlanır. Şeffaf plak yöntemi 12 yaş ve üstü bireylerde rahatlıkla uygulanabilir.

Call Now Button